0
Корзина
1730
23.04.2018

Активоване вугілля. Склад, прийом, користь і шкода.

Активоване вугілля

Навіть далекі від медицини люди знають, що при харчовому отруєнні, нетравленні шлунка або абстинентному синдромі потрібно випити активованого вугілля. Правда, багато хто потім на власному досвіді переконувався, що чудодійний засіб не дає бажаного ефекту. Так може бути, активоване вугілля - всього лише «пережиток минулого», від якого пора відмовитися на користь нових, більш дієвих засобів? Щоб прийняти обгрунтоване рішення, варто більш детально прояснити, що являє собою цей фармацевтичний препарат і як він впливає на людський організм.

Активоване вугілля: склад і принцип дії

Сфера застосування активованого вугілля виходить далеко за рамки аптечних таблеток. Він використовується для виготовлення вугільних фільтрів, які очищають воду або повітря від шкідливих домішок. Ця речовина має властивість затримувати мікроорганізми, білкові і неорганічні сполуки. Принцип дії і побутових вугільних фільтрів, і фармацевтичного препарату активованого вугілля однаковий - адсорбція речовин з навколишнього середовища.

Активоване вугілля, яке використовують в медичних цілях, отримують з деревини хвойних і листяних порід, а також кокосової шкаралупи. Процес виготовлення складається з декількох етапів:

  • високотемпературний випал сировини в безповітряному середовищі
  • дроблення отриманого вугілля до дрібних фракцій
  • активація за допомогою хімічних реагентів або пара при високій температурі

Отриманий продукт являє собою практично чистий вуглець особливої ​​кристалічної структури з великою кількістю мікроскопічних пір. Саме мікропори і забезпечують високі сорбирующие якості активованого вугілля.

Фармакологічні властивості

Сорбуючі властивості активованого вугілля роблять його незамінним засобом при харчових інтоксикаціях, отруєнні сполуками важких металів, а також шлунково-кишкових захворюваннях, пов'язаних з підвищеною кислотністю. Активоване вугілля активно поглинає барбітурати, глікозиди, алкалоїди. Тому воно дуже ефективне при отруєннях снодійними барбитурового ряду і деякими іншими ліками. Таблетки активованого вугілля знімають такі явища, як метеоризм (скупчення кишкових газів) і диспепсія (розлад шлунка).

Перелік цілющих властивостей активованого вугілля буде не повним, якщо не згадати про одне поширене «захворювання», яке здатне вилікувати цей препарат. Звичайно, мова йде про похмілля. Хворобливі відчуття, що виникають після рясних пиятик, пов'язані з тим, що спирт перетворюється в організмі в ацетальдегід. Саме ця токсична речовина і викликає важкі симптоми похмілля, такі як нудота, головний біль, загальна слабкість. Для того щоб мінімізувати наслідки алкогольної інтоксикації, після повернення з вечірки потрібно прийняти 8-10 таблеток вугілля у вигляді водної суспензії.

І все-таки, чому активоване вугілля не допомагає?

Недостатня ефективність препаратів активованого вугілля пояснюється лише однією причиною - неправильним застосуванням цього лікарського засобу. Ось кілька найпоширеніших помилок, які допускають при його вживанні.

  • неправильне дозування. Якщо людина випила 2-3 таблетки вугілля, то бажаного полегшення він навряд чи дочекається. Цей препарат ефективний тільки при високих дозах. Звичайна доза (при легких харчових отруєннях, нетравленні, метеоризмі) - 5-6 таблеток (по 250 мг) 3 рази на день. При гострих інтоксикаціях разова доза може становити 20-30 г (8-12 таблеток по 250 мг) на один прийом.
  • неправильне вживання. Не варто ковтати активоване вугілля цілими таблетками. Це знижує ефективність препарату на 40-50%. Як мінімум, кожну таблетку потрібно добре розжувати. А ще краще - розтовкти їх в порошок і розмішати в склянці чистої води. Активоване вугілля, прийнятий у вигляді суспензії, робить швидкий яскраво виражений ефект.
  • використання з іншими ліками. Не можна приймати активоване вугілля разом з іншими лікарськими засобами. Вони взаємно послаблюють дію один одного.
  • реабсорбція. При високих концентраціях токсичних речовин може наступити явище реабсорбції - зворотного всмоктування. Тобто, активоване вугілля буде віддавати надлишок сорбованих токсинів назад в організм. Тому, у випадках важких інтоксикацій прийом препарату поєднують з промиванням шлунка.

Навіть якщо при вживанні активованого вугілля не настав яскраво виражений ефект, то, принаймi, і шкоди для організму ніякого не буде. Цей препарат майже не має протипоказань. Обмеженням до застосування є виразкова хвороба шлунка або кишечника, шлункові кровотечі. Передозування активованого вугілля виникають тільки в дуже рідкісних випадках. Препарат не накопичується в організмі, не вбудовується в метаболічні процеси і швидко виводиться з фекальними масами.

Як ще можна застосовувати активоване вугілля?

Народна медицина пропонує масу рецептів з активованим вугіллям для боротьби з різноманітними захворюваннями - від ангіни до діабету і випадання волосся. Серед них зустрічаються досить екзотичні приписи, наприклад, компреси з вугілля, глини і власної сечі. Лікувальна дія більшості народних засобів є досить сумнівним. І якщо хтось захоче випробувати їх на собі, то при цьому не варто нехтувати приписами офіційної медицини.

Зате порошок активованого вугілля - дієвий засіб для відбілювання зубів. Його дрібні частинки не ушкоджують емаль, добре видаляють зубний наліт і залишки їжі. Активоване вугілля можна використовувати при складанні очищувальних масок для обличчя. Він добре видаляє шкірний жир, сприяє усуненню вугрової висипки, прищів, дрібних пошкоджень шкіри.

Очищення організму

Не дивно, що такий прекрасний сорбент, як активоване вугілля, широко використовується в різних практиках очищення організму. Але перш, ніж приступити до такого курсу, необхідно чітко усвідомлювати - навіщо це потрібно? Можливо, такі процедури будуть не зайвими для людини з залишковими явищами важкої інтоксикації або для тих, хто працює на шкідливих виробництвах і постійно контактує з токсичними речовинами.

Практично здоровій людині, яка дотримується нормального режиму харчування, ці процедури навряд чи принесуть відчутну користь. Адже людський організм сам по собі є самоочищається системою, яка досить ефективно видаляє токсини, омертвілі клітини, шкідливі мікроорганізми. І йому навряд чи потрібно додаткове зовнішнє втручання. Тим більше що активоване вугілля не володіє виборчим впливом. Разом з токсинами він «почистить» вітаміни, ферменти, амінокислоти та інші необхідні для організму речовини.

Активоване вугілля - унікальний фармацевтичний препарат, якому, практично, немає аналогів серед аптечних засобів. Його отримують з натуральної сировини, він не робить побічних дій на організм, рекомендований до прийому і дорослим, і дітям. А щоб лікування було ефективним, достатньо всього лише дотримуватися рекомендованих доз і способів застосування.

Перейти до препаратів категорії Ліки > Ліки для системи травлення і обміна речовинПротидіарейні препаратиЕнтеросорбентиПрепарати активованого вугілля  > Вугілля активоване медичне

Вам також можуть сподобатися ці новини: