0
Корзина
2756
22.05.2018

Алергія - симптоми і способи лікування

За останні двадцять років частота алергічних захворювань збільшилася більш, ніж в два рази. Згідно зі статистикою організацій охорони здоров'я, кожна третя людина страждає алергією. Інтенсивне зростання числа алергічних захворювань пов'язують з раннім переведенням дітей на штучне вигодовування, безконтрольним вживанням лікарських засобів, впливом несприятливих антропогенних факторів навколишнього середовища (забруднення води і повітря хімічними речовинами). Більш важким стал і сам перебіг хвороби. У дітей алергічні захворювання можуть привести до ослаблення імунітету, уповільнення розвитку. Дорослі люди на довгі тижні і навіть місяці втрачають можливість вести нормальний спосіб життя. У них знижується працездатність, порушується сон, погіршується загальний стан здоров'я.

Алергічні прояви і найбільш поширені алергени

Алергія - це гіперчутливість імунної системи до тих чи інших речовин, які можуть перебувати в повітрі, воді, продуктах харчування.

Всі алергічні прояви можна розділити на дві групи, в залежності від швидкості їх розвитку.

 • Анафілактичні реакції. У цю групу об'єднують стрімко розвиваються алергічні симптоми, які проявляються в період від кількох хвилин до кількох годин, після потрапляння алергену в організм. Перший симптом анафілактичного шоку - яскраво виражена реакція в місці попадання алергену. Це може бути набряк, різкий біль, припухлості і почервоніння, яке швидко поширився по шкiрі. Якщо алерген потрапив в організм через систему травлення, анафілактичний шок проявляється в нудоті, блювоті, різких шлункових болях, набряках горла. Наступні симптоми алергії - набряк гортані, утруднення дихання, спазм бронхів, різке падіння артеріального тиску.
 • Реакції сповільненого типу. Ці реакції проявляються через 6 і більше годин після потрапляння алергену в організм. До них відносяться дерматит, кропив'янка, нежить, астматичні прояви, запалення слизових оболонок очей. Ці симптоми не є характерними лише для алергії і можуть бути проявами багатьох інших захворювань. Тому поставити точний діагноз можна лише після проведення необхідних аналізів.

Причиною алергії може стати практично будь-який чужорідне речовина, що потрапила організм.

Але існує певний перелік продуктів, лікарських засобів і інших агентів, які є найбільш поширеними факторами ризику.

 • Продукти. Одна з найпоширеніших різновидів захворювання - алергія на молоко. До сильних алергенів відносяться також горіхи, яйця, морепродукти і морська риба, пшениця, соя. З фруктів і ягід це - полуниця, цитрусові, чорна смородина, ананас, малина. Факторами ризику є такі овочі, як томати, солодкий перець, баклажани.
 • Алергени повітря. Одне з найпоширеніших алергічних захворювань - непереносимість квіткового пилку. Вона у великих кількостях знаходиться в період масового цвітіння злакових рослин, амброзії, лободи, полину, берези, вільхи, сосни. У повітрі також знаходяться такі алергени, як мікроскопічні пилові кліщі, спори цвілевих грибів.
 • Лікарські засоби. Дуже часто лікарські препарати стають причиною найсильніших алергічних реакцій, що протікають по анафілактичного типу. До найбільш небезпечних ліків відносяться антибіотики, препарати сульфаніламідної групи, анестетики (наприклад, новокаїн). Зростає кількість алергій, викликаних такими популярными ліками, як анальгін і аспірин.

Симптоми у вигляді кропивниці або дерматиту, можуть бути викликані температурними факторами. Алергія на сонце або холод відносяться до досить поширеним різновидам цього захворювання.

Сучасні ліки допомагають ефективно боротися з алергічними проявами і при цьому досить безпечні для організму. До ліків комплексного впливу, які знімають симптоми риніту, запалення очей, кропив'янку відносять Алерсіс і Диазолин. Слід пам'ятати, що серед побічних ефектів у цих препаратів відзначається сонливість, уповільнення швидкості реакцій, порушення зорового сприйняття. У терапевтичному арсеналі є і сильнодіючі універсальні ліки, які знімають симптоми харчової і лікарської алергії, полінозу. До них відноситься Фенкарол. Він показаний дорослим і дітям з трирічного віку.

Алергія на квітковий пилок

Фото дівчини з квіткою. Лікування алергії на квітковий пилок.

Харчових і лікарських алергій можна досить легко уникнути, повністю виключивши контакт з алергеном. Гірше доводиться тим, для кого фактором ризику стала квітковий пилок. Алергія на пилок, яка називається ще «поліноз» або «сінна лихоманка», прийняла зараз розмах епідемії. Симптоми алергії на амброзію і пилок інших рослин включають в себе запалення слизової очей, астматичні симптоми, нежить, дерматит. У важких випадках можливі гострі реакції, аж до анафілактичного шоку.

Клінічні прояви алергії на цвітіння можуть виникнути в будь-якому віці, навіть у немовлят. Часто люди, схильні до полінозу, страждають і харчовими алергіями. У більшості випадків, це захворювання є результатом спадкової схильності. Якщо обоє батьків алергіки, то ймовірність розвитку алергії у дитини становить більше 50%, якщо один - 25%. Ризик виникнення полінозу збільшується, якщо дитина в ранньому віці постійно знаходиться в забрудненій алергенами середовищі, неправильно харчується або часто хворіє на вірусні захворювання.

Як звести до мінімуму можливість прояви алергії

 • Обмеження контакту з алергеном. По можливості, потрібно уникати прогулянок в суху вітряну погоду, не робити заміських поїздок в період масового цвітіння рослин. Щоб знизити потрапляння пилку в житлові приміщення, необхідно захистити кватирки і вікна, що відкриваються на провітрювання, дрібною сіткою. Після повернення з вулиці потрібно змінити одяг і прийняти душ. Видалити пилок з повітря в квартирі допоможуть іонізатори. Ці прилади осаджують дрібні частинки, в тому числі пилок, пилових кліщів, спори грибів і мікроорганізмів.
 • Дієта. З їжі необхідно виключити продукти, які є факторами ризику. Це можуть бути соняшникове насіння, горіхи, цитрусові, соя (і будь-які продукти з соєвим білком), зелень, спеції, мед. Також заборонені до застосування фітопрепарати, що містять березовий лист, ромашку, череду, пижмо, злакові трави.
 • Лікарська терапія. Симптоми сінної лихоманки допоможуть зняти такі лікарські препарати від алергії, як Еріус або Кларитин. Еріус усуває прояви алергічного риніту, такі, як виділення з носа, чхання, набряк слизових оболонок. Кларитин знімає симптоми алергічного риніту та кропив'янки. Існують і інші препарати, які дозволяють алергікам вести нормальну, соціально активне життя. Але не можна застосовувати такі ліки, керуючись власними міркуваннями або рекомендаціями знайомих. Призначення повинен робити лікар.

Побутова алергія на пил

Сильним алергічних фактором може стати побутовий пил. Вона являє собою складний конгломерат, що складається з волокон різного походження, спор мікроорганізмів, вовни і лупи тварин, найдрібніших частинок їжі. Але найбільшу небезпеку представляють собою пилові кліщі. Вони є практично в кожному будинку, живуть в килимах, постільній білизні, оббивці м'яких меблів. Фекалії пилових кліщів є мікроскопічні частинки, які легко піднімаються в повітря і викликають такі алергічні прояви, як риніт, бронхіальні симптоми, запалення очей.

Мінімізувати можливі перешкоди для побутового пилу на організм допоможуть очисники та зволожувачі повітря, кондиціонери та пилососи зі спеціальними фільтрами, які видаляють з повітря всі основні алергени (в тому числі, і квітковий пилок). Також можна придбати препараты, призначені для обробки м'яких меблів та постільних речей. Зменшити кількість кліщів допоможе очищення текстилю та меблевої оббивки за допомогою гарячої пари.

Алергія на пил небезпечна тим, що її клінічні прояви можуть носити «змазаний», нетиповий характер. Тому їх довгий час можуть приймати за симптоми простудних захворювань. Поставити точний діагноз може тільки лікар-фахівець після проведення ряду тестів і аналізів. Профілактичні заходи щодо запобігання побутової алергії ефективні лише в комплексі з лікарською терапією.

Лікарська терапія при алергії на побутовий пил може включати такі препарати, як Лоратадин і Зодак. Лоратадин показаний дорослим і дітям, починаючи з 12-річного віку. Зодак призначають з дворічного віку.

Алергія у дітей

Фото хлопчика після лікування алергії.

З кожним роком стає все більше дітей, які страждають на алергічні захворювання. Причин цього - безліч. Неконтрольований прийом антибіотиків і інших лікарських засобів вагітними жінками, вживання ними великої кількості продуктів, що містять консерванти, барвники та інші хімічні добавки. Ранній перехiд на штучне вигодовування може викликати збої в імунній системі дитини, що також, найчастіше, приводить до появи алергічних реакцій. Як не дивно, але причиною алергії може стати утримання дитини в умовах високої стерильності в перші роки життя. Імунна система таких дітей не пристосована ефективно реагувати на вплив різних чинників навколишнього середовища. Ось чому перші прояви алергічних захворювань фіксуються у дітей у віці від 3 до 5 років. Саме в той період, коли їх приводять в дошкільні заклади, де дитина піддається активному впливу різних алергенів.

Алергія у дітей має ряд особливостей, які відрізняють її від перебігу захворювання у дорослих людей:

 • шкірні висипання, зазвичай, з'являються в місці контакту з алергеном (шкіра навколо рота, на щоках, підборідді, згинах ліктів, на зап'ястях);
 • алергія на шкірі часто ускладнюється гнійними захворюваннями, які викликають бактеріальні інфекції;
 • нерідкі випадки перехресної алергії, коли непереносимість одного продукту тягне за собою алергічні реакції на іншу їжу.

Але, на відміну від «дорослих» алергій, дитяче захворювання у багатьох випадках можна зупинити. При правильній постановці діагнозу і своєчасної терапії хвороба можна вилікувати повністю. Ось чому дуже важливо, при появі симптомів, схожих з алергічними проявами, не займатися самолікуванням, а звернутися до фахівця. Лікар правильно визначить причину хвороби і призначить ефективне лікування, яке збереже здоров'я дитини.

Препарати, призначені для дітей, починаючи з шестимісячного віку, зазвичай випускають у формі сиропів. До таких ліків відноситься Едем, Фенкарол. Ці препарати відрізняються високим рівнем безпеки, випадки прояву побічних ефектів мінімальні.

Відомий український доктор-педіатр Євген Комаровський вважає, що при харчової алергії дітям не завжди необхідне лікування із застосуванням антигістамінних препаратів. Досить виключити з раціону продукт, який викликає негативні реакції.

Як і будь-яке захворювання, алергію легше попередити, ніж вилікувати. Один з головних методів профілактики - своєчасне виявлення і лікування запальних захворювань, які можуть перерости в хронічні форми і суттєво послабити імунну систему. До таких хвороб відносяться гастрити, тонзиліти, дисбактеріози. Необхідно контролювати застосування медикаментів, застосовувати їх тільки за призначенням лікаря, строго дотримуючись запропоновану дозування. Важливу роль в профілактиці алергій грає раціональне харчування, помірні фізичні навантаження, загартовування організму.

Вам також можуть сподобатися ці новини: