0
Корзина
6086
04.07.2018

Контактний дерматит. Чим загрожує? Види. Лікування у дітей і дорослих.

Контактний дерматит! Чим загрожує?

Контактний дерматит на руках. Фото. Як лікувати?

На сьогоднішній день з контактним дерматитом (запальною реакцією шкіри на подразник) стикається все більше людей. Раніше, в зону ризику потрапляли ті, хто мав схильність до алергічних реакцій на пилок і отруту рослин, пил, вовну, виділення домашніх тварин і метали. Тепер, через часту взаємодію з побутовою хімією, косметикою, засобами гігієни та парфумерією, випадки захворюваності почастішали.

Контактний дерматит не представляє сильної загрози здоров'ю, але здатний значно погіршити якість життя. Своєчасне звернення до лікаря допоможе уникнути хронічної форми захворювання, при якій висипання на шкірі і неприємні відчуття будуть повторюватися знову і знову. При відсутності належного лікування до місця ураження дерматитом додається вірусна або бактеріальна інфекція, що супроводжується нестерпним болем і свербінням.

Виділяють 3 основних види:

Контактний дерматит від миючих засобів та побутової хімії. Фото.

 • Простий контактний дерматит виникає від впливу на шкіру подразнюючих речовин (миючих засобів, кислот, лугів та інші хімічні речовини).
 • Алергічний контактний дерматит виникає як алергічна реакція на контакт з металами, косметичними засобами, барвниками, фарбами для волосся, рослинами та ін.
 • Фототоксичні контактний дерматит виникає від впливу ультрафіолету на шкіру (алергія на сонце). Ця форма захворювання важко діагностуються, тому що симптоми проявляються не відразу.

Пам'ятайте! Будь-яка речовина може стати причиною алергічної реакції. Вирішальну роль в перебігу хвороби грають не характеристики подразника, а індивідуальна надчутливість шкірного покриву. Наприклад, при опіку кропивою, почервоніння і свербіж зазвичай сходять протягом півдоби, але у деяких людей, особливо дітей може спостерігатися більш тяжка реакція.

Симптоми:

 • почервоніння ділянок шкіри рук на долонях і на пальцях;
 • сухість шкіри рук;
 • свербіж і роздратування ураженої захворюванням шкіри;
 • рідко - пухирі, гнійники з серозним вмістом;
 • волога шкіра рук від пухирів і гнійників;
 • утворення кірочок і невеликих тріщин.

Згідно даних, відображених у звітах епідеміологів, після 40 років небезпека появи контактного дерматиту знижується, але через масове застосування в побуті хімічних речовин, зростання захворюваності відзначено серед дітей та підлітків.

Речовини, що найчастіше викликають контактний дерматит:

 • причиною шкірного роздратування може стати нікелевий метал, з якого відливають монети, роблять прикраси, пряжки, посуд, а також зубні протези (від алергії на нікель найбільше страждають зубні техніки);
 • латекс - використовується для виготовлення презервативів, гумових рукавичок, дитячих пустушок, сосок і іграшок (в зону ризику входять працівники медичної сфери, індустрії краси та харчової промисловості);
 • лікарські креми та мазі, можуть викликати медикаментозний дерматит, найчастіше через тривале застосування препаратів до складу яких входять антибіотики, гормони;
 • косметологічні засоби, призначені для догляду за шкірою, нігтями і декоративна косметика;
 • хімія побутова (миючі засоби для посуду, порошки та кондиціонери для білизни та ін.);
 • синтетичні матеріали, що використовуються для виготовлення одягу;
 • різноманітні речовини, такі як фарби, клей, чорнило та ін. (стосується професій пов'язаних з друкарнею і будівництвом).

Головним способом боротьби з цими видами дерматиту, є виключення контакту з речовинами, що викликають негативну реакцію шкіри. Найчастіше середньостатистичній людині нереально виконати цю умову, тому виникає необхідність у препаратах усуваючих симптоми захворювання.

Чим лікувати

Комплексний підхід до захворювання передбачає позбавлення від першопричини, що викликає дерматит - алергену і прийом відповідних препаратів. Якщо неможливо максимально убезпечити себе, через професійну діяльність, то застосування захисних засобів (рукавичок, масок і захисних костюмів) допоможе мінімізувати ризик.

 • Проста форма контактного дерматиту лікується примочками з антисептиками, цинкової пастою, стероїдними мазями.
 • При контактному дерматиті алергічного характеру допомагають примочки і волого-висихають пов'язки з водними розчинами (2% розчин борної кислоти), рідина Бурова, Глюкокортикостероїди - Дермовейт і Бетаметазон, а також антигістамінні препарати.
 • Вживають препарати, які нормалізують функції печінки, поліпшують обмін речовин, що сприяють регенерації (відновленню) шкіри. Як правило, це антиоксиданти, вітаміни групи В, вітаміни Е і С, нікотинова кислота. З запальними процесами на шкірі, відмінно справляються нестероїдні протизапальні препарати - індометацин, аспірин. При сильному свербінні призначають антигістамінні препарати, які не викликають алергічної реакції на сонці. Лікування цього виду дерматиту в середньому триває від 2 днів до 2 тижнів. На уражені ділянки шкіри наносять мазі, що містять ланолін і цинк. Швидко усуває наслідки хвороби, порівняно недорогий Метилурацил з мирамистином.

При підборі лікарського засобу необхідно враховувати: характер патологічного процесу, площу ураження шкіри, біодоступність (засвоюваність) препарату, ступені ризику розвитку побічних ефектів і т.д.

Не можна також забувати, що прояви алергічного контактного дерматиту можуть доповнювати клінічну картину інших шкірних захворювань, таких як псоріаз або екзема.

При алергічної реакції на нікель, необхідно виключення з раціону продуктів, що містять навіть в малих частках цей елемент. Не рекомендується вживати: геркулес, гречку, пшоно, сою, сочевицю, томати, насіння і вироби на основі какао бобів.

У комплексній терапії вітається прийом препаратів, що пригнічують дію гістаміну - основна причина більшості алергічних проявів. Протиалергічні препарати нового покоління, такі як: Зіртек, Зодак або Еріус - швидко дають бажаний ефект.

При активному запальному процесі, що проходить на ураженій ділянці шкіри, хворому призначають місцеве лікування мазями, кремами або лосьйонами, що містять кортикостероїди (Адвантан, Локоід ліпокрем, Елідел). Тривалість курсу лікування орієнтовно до 2 тижнів.

Якщо ураження занадто великі й супроводжуються сильними болями, то лікар може призначити кортикостероїдні препарати для прийому всередину.

Ні в якому разі не можна відкривати або здирати бульбашки, що утворилися на ураженій ділянці шкіри, оскільки ймовірність занесення інфекції дуже висока.

Припустимо лікування контактного дерматиту засобами народної медицини, але перед цим обов'язково потрібно проконсультуватися з лікарем. У складі рецептів можуть міститися компоненти, які є потенційними алергенами.

У будь-якому випадку, при зіткненні з контактним дерматитом, для встановлення вірного діагнозу варто звернутися до лікаря - дерматолога. Своєчасно розпочате лікування допоможе уникнути ускладнень і запобігти рецидивам в майбутньому.

Вам також можуть сподобатися ці новини: