0
Корзина
968
02.05.2019

Обережно! Кліщі атакують!

Цього року сезон хвороби Лайма почався вдало для кліщів, чого не можна сказати про людей. Раннє пробудження цього виду павукоподібних від зимової сплячки спровокувало шквал звернень покусаних в медичні центри. Тільки за початок квітня в різних областях України були зафіксовані десятки випадків укусу.

Лікарі-інфекціоністи б'ють на сполох, адже всупереч поширеній думці, бореліоз дуже легко підчепити. До групи ризику входять не тільки любителі сходити по гриби, мисливці, завзяті туристи і цінителі пікніків на природі. Кліщ може очікувати вас в траві під час пробіжки в міському парку, на дачі і навіть в палісаднику біля будинку.

Збудник хвороби Лайма

Бореліоз кліщовий, активують спірохети Borrelia burgdorferi, які передаються від інфікованих кліщів людині. За останніми даними, в деяких регіонах України понад 70% кліщів з усієї популяції вражені даним типом спирохет. Тому ризик інфікування досить високий.

Хвороба Лайма - підступне, спочатку безсимптомне захворювання. Позбувшись від іксодових кліщів, потерпілий може не мати звичних проявів нездоров'я: больових відчуттів немає і температура в нормі. Запізніле звернення до лікаря загрожує переходом захворювання в хронічну форму. Починають страждати серцево-судинна та нервова системи. З'являються проблеми з суглобами.

Людина може роками не підозрювати про справжню причину проблем зі здоров'ям. На жаль, пізно виявлена хвороба часто закінчується інвалідністю. Рідко пацієнти, та й самі лікарі простежують причинно-наслідковий зв'язок між хворобою і укусом кліща. Цими питаннями займаються інфекціоністи, але зі скаргою на серце або суглоби, навряд чи кому прийде в голову звертатися саме до них.

Профілактика від укусу кліща

Профілактика від укусу кліщів

Кожен раз, збираючись прогулятися до лісу або відпочити на природі закривайте все тіло і не залишайте по можливості відкритих ділянок. Використовуйте спеціальні репеленти для відлякування кліщів. З найбільш популярних і ефективних засобів відзначають аерозоль «Москітол - захист на дикій природі» і «Picnik Extreme». У плані кольору рекомендовано надягати одяг світлих тонів, на ній кліща побачити простіше.

Інфекціоністи радять проводити самостійний огляд після кожної прогулянки. Не буде зайвим попросити кого-небудь додатково оглянути вас. Навіть у проведення часу з дитиною на ігровому майданчику, є ризик підчепити кліща, адже трава росте скрізь. Всупереч поширеній думці, кліщі люблять не стільки дерева і лісу, скільки кущі і парки, і навіть високу траву. Кінчики трави у кліщів в пріоритеті місць для очікування жертв. Обов'язково оглядайте голову, улюблені місця членистоногих на тілі - внутрішні поверхні рук, ніг, боки і живіт.

Що робити, якщо вкусив кліщ

Головне - швидко витягти кліща. Є пряма залежність між імовірністю інфікування і тривалістю присмоктування кліща до тіла. Краще звернутися до професіоналів з найближчого травмпункту. При спробі витягти самостійно, є ризик видалити кліща в повному обсязі, залишивши в шкірі вусики і лапки. У разі, коли поруч немає медперсоналу, скористайтеся пінцетом. Повільно викручуйте кліща зі шкіри проти годинникової стрілки, як шуруп з гайки.


Після позбавлення від цього виду павукоподібних, слід якомога швидше записатися на прийом до інфекціоніста. Питання профілактичного лікування при бореліоз вирішується індивідуально. Як правило, дітям до 12 років антибіотики не призначаються. Практикують антибіотикотерапію щодо дорослих, якщо кліщ сидів більше 2 діб, але після укусу не минуло більше трьох діб. Ставити діагноз і приймати рішення про лікування повинен тільки лікар, порівнюючи ризики хвороби і профілактичного застосування антибіотиків.

Подальші дії

Протягом 3 тижнів слід ретельно спостерігати за місцем укусу, адже саме стільки триває інкубаційний період. У цей час може з'явитися специфічне пляма, так звана кільцеподібна еритема. Приблизно у 1/3 хворих плями не з'являються. Ні в якому разі не намастіть місце укусу, тим більше йодом або зеленкою. Багато хто не знає про досить поширеною алергії на йод. Алергічна реакція на це засіб може утруднити встановлення діагнозу. Зеленка в свою чергу приховає проблемну ділянку.

Роздратування шкіри у вигляді сильного почервоніння, яке з'являється навколо місця укусу кліща і поширюється від нього у вигляді широкого кола, діаметром не менше 4-5 см називається кільцеподібної еритемою. Як тільки ви виявили подібний ознака на вашій шкірі - бігом до лікаря. Не пропустіть, адже мігруюче пляма може з'являтися не тільки в місці укусу.

Після закінчення тритижневого інкубаційного періоду і відсутності видимого ураження шкірного покриву, слід здати аналіз крові на антитіла до Borrelia burgdorferi - IgM і IgG. Таке призначення дає лікар. Якщо у вас катастрофічно немає часу на похід до інфекціоніста, можна звернутися в будь-яку з приватних лабораторій. Майже у всіх з них є пакет аналізів «укус кліща». Якщо, найгірші побоювання підтверджуються, то негайно зверніться до профільного лікаря.

Методи лікування

Методи лікування від укусів кліщів

Найчастіше, при інфікуванні кліщем призначають антибіотик «Доксициклін - Дарниця». Також, цей препарат можна приймати як профілактичний засіб, значно знижує ризик зараження. Робити це варто в тих випадках, коли планується виїзд на дику природу або похід.

При підтвердженому інфікуванні призначають курс антибактеріальних препаратів на більш тривалий термін. Не всім підходить той же доксициклін, який протипоказаний дітям до 12 років і вагітним. Є ризик відчути побічні ефекти, які проявляються у вигляді алергічної реакції і дисбактеріозу. Іноді виникає підвищена чутливість шкіри до сонячного випромінювання. Про з'явилися симптоми слід оперативно повідомити лікаря, який підбере взаємозамінний препарат.

Не сподівайтеся впоратися із зараженням антибактеріальної маззю або будь-яким іншим знезаражувальним засобом. Такі препарати дають тільки видимий на шкірі ефект, але сама інфекція залишається в організмі. Іноді проблеми зі здоров'ям спровоковані укусом кліща починаються не раніше, ніж через два-три місяці, а іноді і через кілька років. Серцеві напади та прояви ознак ураження нервової системи важко пов'язати з укусом кліща, тому лікування проходить по неправильному шляху.

Тільки кваліфікований фахівець може правильно призначити лікування. Щоб зупинити процес ураження нервової системи, необхідно пройти досить довгу і складну терапію. Найчастіше застосовують найпотужніші антибіотики і роблять діагностичну спинномозкову пункцію.

Вам також можуть сподобатися ці новини: