0
Корзина
2281
07.05.2018

Цитрамон - вся правда про легендарні ліки

В 80-90х роках на території совєтського простору цитрамон був незрівнянно популярним. Цi ліки вважається своєрідною панацеєю з знеболювальним, протизапальним та жарознижувальним ефектом. В наш час цей препарат не здає своїх провідних позицій, незважаючи на розширення асортименту засобів з аналогічним дією. У чому ж заключається така тривала популярність цитрамона?

Цитрамон склад, принцип дії, показання до застосування, побічні ефекти

Цитрамон: состав та принцип дії

Варто відразу сказати про те, що "цитрамон" - це не назва діючої речовини таблетки. Це всього лише бренд, який зберiгся з радянських часів і не втратив своєї популярності на постсоветському просторі. Склад сучасного цитрамона кілька відрізняється від його попередника.

Ізначально в складі таблеток цитрамона входили:

  • ацетилсаліциловая кислота (відома як "аспирин")
  • фенацетин
  • кофеїн
  • какао
  • лимонна кислота

Першi три речовини - діюча група, яка надає знеболюючий та жарознижуючий ефект. Лимонна кислота та какао використовуються як вкусові добавки. Крім того, через какао таблетка набуває характерний світло-коричневий колір, завдяки якому цитрамон важко переплутати з іншими лікарськими препаратами.

Кiлька десятиліть тому назад виявлено, що фенацетин викликає гостру нефропатію почек. Даже невеликі дози цієї речовини можуть стати причиною невдалого припинення почечной діяльності. Крім того, є дані, що фенацетин провокує утворення пухлин у мочевиводящих шляхах, а також гемоліз (руйнування стінки) еритроцитів. Тому всі країни Європи та більшість країн пострадянського простору відмовилися від використання цієї  речовини.

В состав сучасного цитрамона входить ацетилсаліциловая кислота, парацетамол, кофеїн, а також лимонна кислота, крохмаль, какао, фруктова вода (ентеросорбент) і стеарат кальцію в якості наповнювачів. Діючі речовини препарату (ацетилсаліциловая кислота, кофеїн та парацетамол) не володіють специфічним спрямованим впливом. Тому цитрамон можно призначати при больових синдромах або інфекційних процесах самої різної етимології.

Показания до застосування

Препарат знімає легкі та середної  тяжкостi болевi синдроми при зубній болі, мігрень, головних болях різного походження, менструальних болях, невралгіях, інфекційних захворюваннях, що супроводжуються підвищенням температури. Препарат приймають 2-3 рази на добу по одній таблетцi після їди. У гострих випадках можливе збільшення дозування до 2 таблеток за один прийом.

Але зловживати високими дозами цитрамона недозволено. Незважаючи на широке використання препарату для самолікування (без приписів лікаря), він може зашкодити здоров'ю побічними ефектами.

Побічні ефекти

Побічні явища вiд цитрамона можуть зачіпати, практично, всі системи органів і викликати досить важкі реакції.

  • Алергічні реакції. Наслідками гіперчутливості до одного з компонентів препарату можуть стати порушення дихання, спазми бронхів, анафілактичний шок. У деяких випадках алергія проявляється у вигляді почервоніння і свербіння шкірних покривів, появи висипу. У важких випадках розвивається синдром Лайєлла - гостра форма алергічного дерматиту, що вражає всю площу шкірних покривів, слизові оболонки внутрішніх органів.
  • Шлунково-кишкові реакції. Перевищення дозування препарату загрожує диспепсичними розладами, які проявляються блювотою, нудотою, печією, нетравленням шлунка. Тривале безконтрольне застосування цитрамона викликає ерозію слизової оболонки шлунка і кишечника. Це призводить до появи виразок, а в окремих випадках - до шлункових кровотеч і перфорації кишечника.
  • Гепатотоксический ефект і реакції ендокринної системи. Великі дози препарату викликають підвищену активність ферментів печінки, порушення її детоксикаційної функції, некроз тканин. Ще один з наслідків передозування цитрамона - порушення роботи підшлункової залози, розвиток гіпоглікемії (різкого падіння рівня цукру в крові) і гіпоглікемічної коми.
  • Серцево-судинна система і кров. Серед індивідуальних реакцій на препарат спостерігаються такі явища як аритмія, тахікардія. Оскільки ацетилсаліцилова кислота, що міститься в цитрамон, істотно знижує в'язкість крові, можуть виникнути підшкірні крововиливи, гематоми, кровотечі з носа, ясен, статевих органів.

Звичайно, всі описані симптоми виникають досить рідко і є наслідком індивідуальної непереносимості якогось компонента препарату або передозування. Тим не менш, перед прийомом цитрамона бажано проконсультуватися з лікарем, особливо в тих випадках, коли проводиться курс лікування із застосуванням інших ліків.

Цитрамон (як і будь-які препарати, що містять ацетилсаліцилова кислота) небажано приймати після хірургічних операцій (у тому числі й стоматологічних). Він підвищує ризик виникнення кровотечі.

Передозування

Передозування цитрамона виникає в разі багаторазового перевищення рекомендованої дози препарату або при тривалому безперервному його вживанні. Найбiльшу небезпеку в цьому випадку представляє парацетамол, який володіє гепатотоксичним впливом. Симптомы печінкової недостатності можуть виникнути вже через 12 годин після передозування. Серед зовнішніх проявів спостерігається блідість шкірних покривів, відвернення до їжі, тошнота, рвотні позіви. Можливі болі в желудку і в області печінки.

Лікування - негайна відміна препарату, застосування активірованного вугілля. Iснують лікарські засоби, здатні нейтралізувати токсичний вплив парацетамола. Такі препарати можна приймати тільки за призначенням лікаря.

Незвичайне застосування цитрамона

Багато людей, замість того, щоб не зловживати спиртними напоями, шукають ефективні засоби для зняття абстинентного синдрому. Цитрамон, одне з ліків, яке є в "народному" списку антипохмільних засобів. Нібито, пара таблеток цього препарату, запиті мінералкою, геть позбавляють від головного болю, нудоти та інших неприємних проявів похмілля. Це всього лише помилка, часом досить небезпечна. До складу цитрамона входить парацетамол, який надає істотне навантаження на печінку. Можливо, препарат і зніме головний біль, але при цьому послабить здатність організму до детоксикації продуктів розпаду спирту. Так що нудота, блювотні позиви і інші симптоми отруєння нікуди не подінуться.

Деякі квітникарі-аматори рекомендують обробляти кімнатні рослини розчином цитрамона. Вони мотивують це тим, що ацетилсаліцилова кислота, що міститься в препараті, підвищує загальну стійкість рослин до грибкових і вірусних захворювань. Дійсно, існують наукові дані про те, що ацетилсаліцилова кислота стимулює вироблення рослинами особливих білків, які розщеплюють клітинні стінки цвілевих грибків. Кофеїн має властивість відлякувати слимаків та деяких комах шкідників. Адже ця речовина також міститься в таблетках цитрамона. Втім, при бажанні, кожен квітникар може на власному досвіді переконатися, наскільки ефективний цитрамон в боротьбі із захворюваннями і шкідниками рослин.

Є ще один незвичайний спосіб застосування цих популярних таблеток. Як кажуть, вони непогано справляються з висипом вугрів, підсушують прищі і зменшує запалення вже після першого застосування. Таблетку подрібнюють, додають трохи зволожуючого або дитячого крему для шкіри і точково наносять на проблемні місця. Після 20-25 хвилин обличчя потрібно обов'язково очистити від суміші. За рахунок активних компонентів входять до складу цитрамона, можна успішно боротися з проблемою акне. Результат: спадає почервоніння, підсушують прищі і шкіра набуває здорового вигляду.

Цитрамон - дієвий засіб від головного болю і підвищеної температури. Існує якесь думка, що цей препарат вкрай небезпечний, але це всього лише "страшилки" не мають під собою реальних підтверджень. Мікс з аспірину, кофеїну і парацетамолу ніде він не заборонений і рекомендований як безпечний засіб, за умови дотримання дозування прописаної лікарем.

Ще одна незаперечна перевага цитрамона - це вартість. Невисока ціна додає ще більше популярності даного препарату. Загальнодоступність за всіма параметрами - ось секрет невгамовним популярності цих таблеток. Можна стверджувати, що найближче десятиліття ситуація з провідною позицією цитрамона залишиться незмінною.

Вам також можуть сподобатися ці новини: